(עוד) סיכום תשע"ז בפייסבוק הישראלי

מאת סתיו זיו, 25.9.2017

שמעו,
איזו שנה זו הייתה. ליבי המשיכה לגדול, אמה המשיכה לגרוס ולרבוץ, ואני המשכתי לגור ממש ממש רחוק מתל אביב. למרות שעקרונית אין שום חשיבות למרחק גיאוגרפי כשמדברים על דיגיטל, אני בכל זאת מרגישה שהמרחק איפשר לי להסתכל על דברים אחרת. בשנה האחרונה החלטתי לנטוש את העבודה הסיזיפית בפייסבוק והחלטתי להתמקד בייעוץ ובגיחה לאתגרים קצת אחרים – בפרט טוויטר, אבל גם עריכה וכתיבה של תוכן בעצימות גבוהה יותר.

 
אני מתגוררת כבר שנה וחצי בצפון, ולמעשה החודש בפעם הראשונה התחלתי לעבוד עם לקוח מהאיזור, זה די מדהים שרק עכשיו זה קורה, וזה מוכיח עד כמה תחום הדיגיטל בצפון נמצא מאחור, גם בקטע המקצועי – של מה רוצים, מה צריכים, וגם בכל מה שקשור לתשלום מכבד ותקשורת רציפה ומקצועית. אז יש עוד זמן עד שאשלים את הפרוייקט הצפוני שלי אבל האמת שהתכנסנו כאן בגלל 2 סיבות.

1. יש לי אתר ויש בו בלוג – ואם כבר יש לי אתר ובלוג, אז כדאי שאני אכתוב בו מדי פעם.  (יש מחיר לכתיבה עבור אחרים, נשאר לך ממש זמן בשביל לכתוב דברים שלך).

2. נבחרתי לאחרונה למשפיענית השנה של קיבוץ חולתה בתחום הדיגיטל. המועמדת הנוספת הייתה סבתא מהצד השני של הקיבוץ שמתפעלת אייפון 10 בצורה מעוררת הערצה. מצטערת סבתאל'ה, העולם שייך לצעירים.

ועכשיו ברצינות, בימים האחרונים יצא לי קצת לחשוב על כמה דברים ממש מגניבים שהיו בפייסבוק השנה, וקיבצתי אותם למה שאני חושבת שהם אירועי השנה בפייסבוק. אז בלי כל הקדמות נוספות הנה הם:

1. עליית השפה העברית האקדמיה העברית השכילה לשלב בין שיווק בזמן אמת (rtm), החיבה של רבים מאיתנו (להלן: ניג'סים) לשפה תקינה, וניראות מצויינת וזכירה (ח"ח לגרפיקאים) ויצרה עמוד פייסבוק לעילא ולעילא. השנה הלועזית עוד לא הסתיימה, אבל לדעתי כבר יש לנו זוכה בעמוד הפייסבוק של השנה. זה מצטרף לפעילות הנהדרת של הספרייה הלאומית שהתחילה כבר לפני כשנה וחצי. בקיצור, הגופים האפורים סוף סוף הבינו כיצד להשתמש בתוכן המטורף שלהם על מנת לגעת בנו וללטף אותנו כמו אם אוהבת.


2. עליית התוכן – עמודים כגון ''עובדות לא חשובות'', 'יום בהיסטוריה', ו''קבוצת חובבי היסטוריה'' הן חוד החנית של רוח רעננה שבראה את הפייסבוק הישראלי מחדש, ביתר שאת השנה. כמי שמאסה בפוסטים הרגילים שאני אפילו לא יודעת איך לתאר אותם כי הם ערב-רב של תמונות חברים מחו"ל, איחולי יום הולדת סתמיים (מזל טוב מיכל!) או סתם דעות משוכפלות על נושאים שכבר יוצאים מכל חור, אני מוצאת את עצמי מתעלפת על הספה כל ערב ופשוט גולשת להנאתי בקבוצות האלה. כי הקטע עם האינטרנט, הוא שיש כבר יותר מדי סיפורים ויותר מדי מידע, והקבוצות האלה הן מבחינתי עיתון או ניוזלטר שמביא את הטוב שבטוב. תמשיכו בבקשה, וכמה שיותר ארוך – The better.


3. עליית הנשים – צריכים המלצה על מיילדת שהיא גם חשמלאית מוסמכת שיודעת לדקלם מתכון לבמיה תוך כדי שינה (או פתיחה עשר)? קודם כל תחפשו בקבוצה נשית. הנשים המציאו מחדש את הפייסבוק ועיצבו אותו לצרכיהן. בין אם זה סופרגירלז זה אופי, קבוצה שאני עוקבת אחריה בחיל ורעדה כי היא מדהימה ומלחיצה אותי בו זמנית, בין אם זה קבוצות השוות, ובין אם זה פשוט קבוצות של אימהות. הקבוצות האלה הן-הן חוכמת ההמונים של העידן החדש, ואלוהים, הן חסכו לי לפחות אלף ₪ עם המלצות על בעלי מקצוע, ומי יודע כמה זמן, כי הרבה יותר קל לחפש המלצה על שיפוצניק בקבוצות האלה. פשוט כותבים פוסט, ובתוך דקה יש 1300 המלצות.

כל מותג יכול לחשוב איך הוא משתמש במגמות האלה על מנת לבלוט.  


לסיום,
שמעו קטע – הבת שלי כמעט בת שנתיים, ובזמן האחרון שמתי לב למשהו מוזר. כנראה שבגן לימדו אותם להעביר עמוד בספר על ידי הרטבה של האצבע. כן כן, כמו שהמורות עושות. מה שמצחיק זה, שהיא חושבת שצריך לעשות את זה גם עם האייפד, ואז מה שקורה זה שהיא מרטיבה את האצבע כדי להשתמש באייפד, וזה טיפשי להפליא. ובנוסף, היא לא מצליחה להעביר שירים ביוטיוב כי רטיבות במסך טאצ' זה פשוט לא עובד.

ובנימה מלאת חיידקים זו, מסיימת כאן. עד הפעם הבאה...