מה כל כך חכם בסנאפצ'ט של תום יער? (ומה אפשר ללמוד מזה)

25.6.2016, מאת סתיו זיו 

מהמיטה, בזמן נסיעה להופעה, מבית הקפה השכונתי, מהמדידות, מהפדיקור, וגם מחופשה ממש גרועה ליוון. אם אתם עוקבים בזמן האחרון אחרי תום יער בסנאפצ'ט, אתם כנראה צוחקים לא מעט, ולעיתים גם מתייאשים מכמות הסנאפים האינסופית :)

כך או כך, לא חושבת שיש מותג (וכן – תום יער היא כבר מותג) שפיצח בצורה טובה כל כך את הסנאפצ'ט, ולזכותה של תום יער ייאמר שלמרות שניכר שהסנאפצ'ט נעשה עם המון חוכמת רשת ודיגיטל, הכל נראה מאוד מאוד טבעי. 

אז מה אפשר ללמוד מהפעילות של תום בסנאפצ'ט?
הנה כמה דברים שקפצו לי לראש בזמן צפייה אינסופית בסנאפים שלה (והתפרצויות צחוק במרווחים קבועים). 


בגלל שכטבעו של סנאפצ'ט, הכל נמחק מהר, לא תמיד יש לי צילומסך להדגים את הנקודות השונות, מוזמנים פשוט לעקוב אחריה  - tomyaar

 

1. ''דבר איתם, לא עליהם?'' - שכחו מזה והכירו את הדבר הבא
זה כבר ידוע שאחד העקרונות הכי בסיסיים ביצירת קהילה היא לדבר עם הקהל ולא עליו. אבל בסנאפצ'ט שלה תום יער משכללת את האמנות הזו ובמקום לדבר עם הקהל שלה, היא גם .... עושה מה שהוא רוצה. בסשן יומי היא מקבלת שאלות, עונה עליהן, וגם נענית לבקשות שונות (להראות את הדירה שלה, להראות מה יש במקרר). על מנת למסגר את הפינה היא כותבת על גבי הסנאפ את שם השואל . ה''פריימינג'' הזה הוא חכם פעמיים, גם בשל המיסגור והאיפיון של הפינה, וגם בשל הקשר הרגשי שמיסגור זה מעורר - הגולשים רואים את שמם לפתע, ומרגישים חלק מהמופע של תום יער. 

סיור במקרר של תום יער - מתוך סנאפצ'ט 

2. סטורי טלינג בסנאפצ'ט? כן, כן, כן! 
בגלל שהסיפורים בסנאפצ'ט נשמרים בסך הכל 24 שעות יש נטייה של הרבה מהאנשים ליצור סנאפים די סתמיים בלי שום מחשבה תחילה (אם עוד מישהו יצלם את עצמו עם לשון של כלב, אני אירה בעצמי!).

לא כך אצל תום יער, היא בונה סיפורים מתמשכים בצורה שמשאירה אותם בחיים גם לאחר שהסנאפים הראשונים כבר מזמן ירדו בתהומות הנשייה של הפלטפורמה הצהובה. לא מזמן המלצתי להצטרף בזמן אמת לסנאפצ'ט של תום יער לאחר שצפיתי בעונג רב בחופשה המדרדרת שלה ושל ירון ביוון. רבים מחבריי התחילו לעקוב בעקבות ההמלצה שלי אבל מה שאולי הם לא ראו, זה לפני החופשה תום יער בנתה את הסיפור עוד כשהייתה בפלורנטין. הסיפור התחיל בדמות לבטים האם לנסוע או לא ליוון, שיחה עם ירון (בן זוגה של תום) על הנושא, ואפילו הזמנת כרטיסים כולל סנאפ בו רואים את הלחיצה על כפתור האנטר שבישרה את הבוקינג המיוחל. כמי שצפתה בסיפור מתחילתו זה גרם לי לחוש בסיפור מתמשך ולרצות להמשיך לעקוב, הייתי מחוברת לגמרי לאורך כל החופשה ואני חושבת שזהו אחד הסיפורים הכי טובים שסופרו בסנאפצ'ט הציוני.

3. האקדמיה לטשטוש מסרים שיווקיים 
כמותג מצליח, לתום יער יש באחרונה הרבה מאוד פרוייקטים. אחד מהם הוא פרוייקט עם חברת בזק. אני באופן אישי אוהבת את תום יער כתום יער, אבל אין ספק שהיא משכילה מאוד לקדם גם את הפרוייקט של בזק בסנאפצ'ט שלה על ידי צילום סנאפים מהצילומים שלה כדמות לקמפיין של בזק, והפנייה לעוד תמונות בלעדיות מהצילומים בסנאפצ'ט של בזק. התחלתי לעקוב בזכות ההפנייה הזו אחרי הסנאפצ'ט של בזק, נראה כמה זמן אשרוד. 

4.רקורסיה אינסופית כמחוללת טראפיק להופעות ולאתר
תום יער בונה לאחרונה אתר חדש (ומקסים אם יורשה לי), וכך סנאפים רבים לאחרונה עוסקים באתר הנבנה לו. תום מעלה סנאפים בהם רואים את המיילים והתכתובות מול בונה האתר, מצלמת את עמוד הבית, את סרגל ההפנייה לרשתות החברתיות וגם את לוח ההופעות. גולש אחד שאל במסגרת 'פינת השאלות' מתי ההופעה הבאה ותום ענתה (אם זכרוני אינו מטעה אותי, בכל זאת זה כבר נמחק) - לגבי שאלות על הופעות, יש לכם עכשיו את לוח ההופעות באתר. הנעה לפעולה, מישהו?

5.אותנטיות חסרת תקדים
שמתי את האותנטיות כסעיף אחרון כי זה אולי הדבר הכי ברור מאליו. אבל אין ספק שבלי אותנטיות חזקה כל כך, כל המפעל של תום יער בסנאפצ'ט היה מצליח הרבה פחות. ובאמת אני מעדיפה פחות את הסנאפים שקשורים למותג תום יער, אוהבת אותה במיטה בבוקר עם תובנות משעשעות, אוהבת אותה בלי איפור, אוהבת אותה מתבדחת עם ירון, אוהבת אותה מעודדת גולש עצוב או מזיעה בדרך לפגישה. בקיצור - מעדיפה אותה כאחד האדם, כמו כולנו.  ובהקשר זה צריך לציין שתום יער היא מותג, ותום יער היא בן אדם, והאיזון בין השניים הוא בול במידה הנכונה, ובגלל זה אני אומרת די בביטחון שהסנאפצ'ט שלה הוא בין הטובים בארץ, אם לא הכי טוב.

ומחשבה לסיום - כולם יודעים שבסנאפצ'ט יש הרבה מאוד ילדודס. (למעשה זכור לי סנאפ אחד מצחיק למדי בו אחד הגולשים שאל אותה אם אפשר להיכנס להופעות שלה מתחת לגיל 18). הפעילות של תום יער לא רק ראויה להערכה, אלא גם כנראה אפקטיבית מאוד ללכידה ו''צביעה'' של קהל העתיד שלה. זה שעוד החליפו לו טיטול כששלום אסייג היה ה- כוכב :)

וול דאן, תום יער, וול דאן. 
את תגובתה של תום יער לא היה ניתן להשיג. סתם, נו, מה זה פה- עיתון?

אה ותוסיפו אותה – לא תתחרטו
Tomyaar או דרך הלינק הזה 

תודה שקראתם, 
סתיו


תום יער, צילום : גאיה סעדון - אולי הסנאפצ'ט הכי טוב בארץ כיום