מאת: סתיו פורסם : 24.07.2015

לא יוצא לי לראות הרבה את האחיינית שלי, וגם כך - היא בת 15, מה שאומר שיש לה דברים הרבה יותר טובים לעשות מלשוחח איתי. 

כשנפגשנו לפני כחודש בתל אביב קיבלנו זו את פניה של זו בחצי חיבוק, ידה השנייה של כל אחת אוחזת באיבר החיוני ביותר בגוף האדם - המובייל כמובן. לאחר מכן נסענו לרכבת השלום שם הייתי צריכה לרדת, במהלך הנסיעה היא ישבה לידי ותקתקה, אני ישבתי לידה ותקתקתי, ומקדימה אחותי נהגה ודיברה בטלפון, הו – כמה מיושן.

על כל פנים, תוך כדי תקתוק ניסיתי לפתוח בשיחה, ''שמתי לב שאת בקושי בפייסבוק, העדכון האחרון שלך הוא ב2014'', ''אני כבר לא שם, ואף אחד מהחברים שלי לא שם'', ''את בסנאפצ'ט?'', ''כן'', ''מה את אוהבת שם?'', בדיוק בנקודה הזו הייתי צריכה לרדת. ''טוב, בפעם הבאה שאבוא תעשי לי הדרכה'', ''טוב'', ''אז ביי'',  ''סבבה'', היא נפרדה ממני,  כמובן מבלי להסיט את הפנים מהמסך. 

קצת קשה להוציא מבן אדם בגיל ההתבגרות משפט עם יותר משתי מילים, ציינתי בפניי,  וזה אולי גם הסיפור של סנאפצ'ט, רשת של מסרים קצרים, חפוזים, שנעלמים לאחר כמה שניות ומותירים איתנו עם חלל פעור ושאלות פילוסופיות וקיומיות רבות. וזה בדיוק הזמן להתקדם עם הפוסט, אני חשה שעוד משפט אמורפי אחד יביא אותי אל הסוף הבלתי נמנע : טור בסגנון של אלון עידן מ'הארץ'.

על כל פנים! נראה לי פחות מעניין להסביר איך הסנאפצ'ט עובד הלכה למעשה, יש עשרות רבות של מדריכים ברשת/סרטונים ביוטיוב. פשוט תקלידו how to use snapchat, או משהו מעין זה. הנה אחד חם חם מהתנור של אדריאן מניו יורק שנכון לעכשיו טרם ענתה לסנאפצ'ט שלי, כנראה בגלל הבדלי השעות. אהבתי את משקפי ה''דיים עדנה'' סטייל, בחורה חביבה. 


כבר כמה זמן שמדגדג לי הסנאפצ'ט הזה. קודם כל, כאמור כל הצעירים שם עכשיו, או כמו שאחיינית שלי סיפרה בין סלפי אחד למשנהו, ''אף אחד מהחברים שלי לא בפייסבוק, אנחנו באינסטגרם, סנאפצ'ט ו-ווטסאפ'', דבר שני - האפליקציה הזו היא מובייל בד.נ.א שלה, הכל שם ורטיקלי ונוח וכל כך אינטואיטיבי, זה יושב בול על רוח התקופה, על פי ''פורסטר'' 80% מזמן הגלישה שלנו הוא במובייל, באחת מחמשת האפליקציות הגדולות.

ודבר נוסף שמעניין אותי בסנאפצ'ט, דווקא מהזווית של האנתרופולוגית הקטנה שבתוכי, זו העובדה שכל כולה עוסקת במחיקה, להבדיל משאר הרשתות החברתיות האחרות שמתעדות ושומרות כל טוויט, פוסט ותמונה שלנו כאילו היו שליחותיו של הגנזך הבין-גלקטי הראשי.

כל הקטע של מחיקה בהקשר לרשתות חברתיות מצריך שינוי קונספציה, והשינוי הזה הוא לא פשוט עבור מי שנמצא שנים בפייסבוק נניח. אמש ראיתי כתבה גנרית עד כדי כאב בערוץ 2, היא עסקה באנשים שהעלו פוסט בשבחי המריחואנה או השמאל הרדיקלי ושילמו על כך במשרתם. אני חושבת שמה שמעניין כאן זו לא הכתבה הגנרית שהוציאו לעת יולי-אוגוסט משמים מהארכיון המאובק של 'תכנית חיסכון', אלא דווקא ההבנה כמה הרשתות החברתיות שאנחנו שוחים בהן כל כך בטבעיות, לאו דווקא מקבילות לחיים האמיתיים. בחיים האמיתיים רוב הדברים שאנחנו אומרים לחברים שלנו לא חשופים למעסיק פוטנציאלי או למשטרת ישראל.  אז מהבחינה הזו אולי הצעירים כיום, האחיינים שלי והאחיינים שלכם, או הילדים שלכם - וסליחה על הפטרנליזם - אומרים לא לדבר הזה, לא לפיקוח. וסנאפצ'ט מאפשרת להם להגיד לא ולשמור על החברתי גם מבלי לדאוג כל רגע להגדרות פרטיות. (תחשבו כמה פעמים בשנים האחרונות ביקשתם מחבר שיבדוק מה רואה אצלכם בפיד מי שאינו חבר).

 וכדי להסביר את זה הכי טוב, כי באמת קטונתי, אשתמש בהסבר של סנפאצ'ט עצמם:

"Our default is delete. Conversations are ephemeral unless someone chooses to save or screenshot them. And if they do,we do our best to make the sender aware. Just like a face-to-face conversation content stays impermanent unless someone goes out of their way to record it"
מקור: המדריך של סנאפצ'ט snapchat


אהבתי גם לראות ששינוי הקונספציה הזה - מחשיפה למחיקה -  מטובען במידה רבה במשתמשים. ניק בולטון מ'הניו יורק טיימס' יצא לחקור ב''ערבות הסנאפצ'ט'' ובשיחה עם ''הילידים'' הצעירים אלו חשפו בפניו את שיטת הפעולה שלהם בפייסבוק, כשהם כבר מגיעים לשם, וזה הולך ככה:  גולש שנקרא לו לצורך ההדגמה ביבי מגיב לחברתו שרה, לאחר ששרה רואה את התגובה היא מסמלת לייק לתגובה, הלייק הוא הסימן עבור ביבי למחוק את התגובה, מודל הסנאפצ'ט נותר גם בפייסבוק - מסרים חולפים, מחיקה והלאה לדבר הבא. כמו בחיים האמיתיים, כמו בסנאפצ'ט! וסליחה על השימוש בזוג המלכותי, בדיוק קראתי את הכתבה של ציפר. 

אוקיי זה ממש הזמן להתקדם....אז....
נכון להיום אפשר לעשות ארבעה דברים עיקריים בסנאפצ'ט

1.לשלוח / לקבל Snaps - תמונות / סרטונים קצרים שאפשר כאמור לשלוח או לקבל מחברים. הסרטונים נמחקים לאחר 1-10 שניות על פי מה שאנו מגדירים.   נניח כזה>>
(היוש אמה. ותודה.)
ולמקרה שתהיתם, אפשר גם סתם לצ'וטט, אבל בשביל זה יש ווטסאפ ^_^ 

 

2.לצפות ב- / להכין Stories - אוסף של סנאפצ'טים שמרכיבים סיפור. הסיפורים חשופים לעיני כל מי שיעקוב אחריכם (בכפוף להגדרות פרטיות). כאן מותגים יכולים להיכנס לפעולה באופן יומיומי ורציף, שכן סיפורים מסוג זה נשמרים לאורך זמן רב יותר,  24 שעות, לפני שהם נמחקים. הנה למטה סנאפצ'ט מתוך הסיפור היומי של הnba שעוסק בtour שעשו לברצלונה. גם הוט בידור ישראלי נמצאים שם אגב ובטח עוד מותגים בישראל.

הנה כמה מומלצים מהעולם : MTV, Taco bell, Redbull, Mashable,  Girlshbo

מה שמגניב בסיפורים של הסנאפצ'ט זה שהם מאפשרים לך להתרכז בעדכון שמגיע מבן אדם/ מותג עם מלוא תשומת הלב, בשונה מפייסבוק למשל בו אפשר לראות עדכון מהדודה, אחר כך מאבי לן, אחר כך מאימא ובין לבין מהאקסית. השני והאחרון ממש הורסים את החוויה, תסכימו איתי.  

 

3.Our story - אירועים חיים מבוססי מקום המשותפים לסנפצ'טרים רבים. כולם יכולים לראות את התמונות שמגיעות מאירוע או מיקום מסוים, אבל רק מי שנמצא באיזור הגיאוגרפי הרלוונטי יכול להוסיף סנאפצ'טים, זה עובד על טכנולוגיה של גאו-פנסינג (geo-fencing), שזה דבר מדליק כשלעצמו. זו דרך מדהימה לחוות מקומות ואירועים, כי זה ממש מרגיש כאילו אתה נמצא שם.  ברגעים אלה למשל פתחו live בלוס אנג'לס, והנה מטה איזה בחור חביב שנמצא בדרך לגרנד קניון ונורא חשוב לו לשתף בזה את כל העולם. מפרגנת.

אחת הדוגמאות היותר טובות לכזה live event הוא פסטיבל EDC במהלכו נוספו יותר מ- 80 שעות של סנאפצ'טים, הנה סרטון שמכניס לאווירה: 


והבחור מהגרנד קניון>>

 

 

4.Discover - סקשן שלם ומלהיב לגמרי בו אפשר לקבל תוכן איכותי מהפובלישירז המובילים בעולם, וזה נראה מעולה וכמובן ורטיקלי ומותאם לנייד, חווית גלישה מעולה ומהנה. העדכונים מתחלפים מדי יום וזו באמת סיבה בפני עצמה להוריד את האפליקציה, זה ממש עשוי טוב. הנה צילום מסך מהסמאטרפון שלי. ממש הייתי שמחה אם היו שם גופים ישראליים, נניח הארץ, חינוכית, גוגל ישראל, זו דרך מדהימה לצרוך תוכן טוב. ממש נהנית מהפיצ'ר הזה.  


 ויש גם סרטון שמסביר הכי טוב 


בטח אכתוב על הסנאפצ'ט עוד בהמשך ואתן דוגמאות יותר מוחשיות וגם אתייחס לתזת ה- v3 , אבל כדי לסיים את הפוסט הזה אספר לכם שהיום התקשרתי שוב אל האחיינית שלי כי נזכרתי שלא קיבלתי תשובה לשאלה שלי. אז שאלתי שוב, ''למה את אוהבת את הסנאפצ'ט?'', ''לא יודעת'', ענתה. והתשובה שלה אולי מסמלת יותר מכל את רוח התקופה....סתם נו, זה לא אלון עידן פה. תמחקו ותמשיכו הלאה.

תודה על הקריאה!
ואם אתם בסנאפצ'ט תכתבו לי.