למה כולם מדברים פתאום על טלגרם, ולמה רק עמית סגל מנצח בינתיים?


כדי להתחיל את הפוסט הזה אני צריכה אתכם – אתם יכולים להגיב לי בתגובות בפייסבוק או כאן. והשאלה שלי היא כזו – רק לי נדמה שביומיים האחרונים יש דיבור מאסיבי על טלגרם?

לא חשוב מה התשובה שנתתם לי, לצורך הפוסט הזה נגיד שכן. אז כן, יש ביומיים האחרונים שיח אדיר על הפלטפורמה/אפליקציה הזאת, ומעניין לחשוב מה גרם לכך. התשובה הדי בטוחה שלי היא שמה שגרם לגל הזה היא העובדה שבנימין נתניהו ונפתלי בנט הצטרפו לטלגרם, מה שעורר עניין גם בתקשורת שיצאה בלפחות 2-3 כתבות על הטלגרם בישראל. 

אבל זו תשובה פשוטה מדי. כי גם ההצטרפות שלהם לא מתרחשת בואקום ריק. היא מתרחשת בזמן בה החשיפה של עמודים בפייסבוק יורדת בהתמדה, ומנגד ישנו תהליך מתמשך, עוצמתי, של התחזקות אפליקציות המסרים המיידיים.

אפליקציות המסרים המיידיים הן-הן הדרך בה אנו מתקשרים היום. (בהזדמנות זו ד"ש לאימא שגילתה את הווטסאפ, מה שגובה ממני כ-20 דקות בממוצע ביום לצורך מענה <3)

בואו נמשיך. אבל עוד קודם הנה הסבר ממש קצר מה זה בכלל טלגרם. 

טלגרם זו אפליקציית מסרים מיידית שאפשר לתקשר בה בדומה לווטסאפ (כולל אפשרות לצ'אט סודי, כלומר אפשר להגדיר שהמסרים יימחקו אחרי זמן מסוים, ויש עוד כמה מנגנוני ''אבטחה''). אבל מה שיותר חשוב לענייננו בבלוג הזה שעוסק בסושיאל, הוא שאפשר ליצור ערוץ (Channel).


ערוץ זה בעצם מעין פיד שהניראות שלו מאוד מאוד דומה לווטסאפ, ואפשר להציב בו עדכונים, תמונות וסרטונים (שזה יתרון אדיר בטלגרם כי אפשר לשלוח סרטוני ענק במשקל של עד 1.5 ג'יגה בניגוד ל-100 מגה בייט המגביל של האחות הירוקה). ומה שחשוב לציין בהקשר לערוץ הוא שני דברים: 

1. רק מנהל הערוץ (או מנהלי הערוץ, אפשר להגדיר יותר מאחד) יכולים לשתף תכנים. כלומר אנחנו כעוקבים לא יכולים לענות להם. יש פה תקשורת חד-צדדית.

2. כעוקבים, אנחנו לא יכולים לראות מי הם שאר העוקבים אחרי הערוץ. אבל כן נוכל לראות כמה עוקבים יש, וכמה מהם צפו בכל הודעה. כמו כאן בתמונה: 

אני לא רוצה להרחיב מדי על האפליקציה עצמה, אפשר לקרוא עוד בכתבה הזו. ד"ש לרפאלה המצוינת. (שמתי לב שאני תמיד שולחת ד"שים בפוסטים, אני ממש פאקינג קריקטורה).


בכל אופן - 
לא רק בנימין נתניהו ונפתלי בנט הצטרפו. גם תמר זנדברג שם, משה כחלון, וגם גופי תקשורת כגון חדשות ערוץ 10 ודה מארקר. שזו עוד נקודה מעניינת. דה מארקר הצטרפו לטלגרם ומיד יצאה כתבה שלהם על האפליקציה כדי לקדם גם את עצמם. הם גם שילבו בכתבה המלצות על טלגרמים אחרים כולל לינקים, מה שעוד יותר רומם את האפליקציה. בכלל, שמתי לב שהרבה מאוד אנשים הצטרפו סמוך לפרסום הכתבה (אם אתם בטלגרם, אתם מקבלים התראה בכל פעם שאחד מאנשי הקשר שלכם בטלפון מצטרף). 

בשוליים יש פה עוד שאלה מעניינת על הדרך בה עיתונות (במקרה הזה עיתונות טכנולוגיה/דיגיטל) מבנה לנו את המציאות, ובכלל על הדרך שבה משפיעני רשת (ובנימין נתניהו ונפתלי בנט הם משפיעני רשת או לכל הפחות פוליטקאים עם יכולת השפעה ברשת) סוחפים ויוצרים מגמות שלמות, ומה שמעניין בשאלה הזאת הוא פשוט לדעת מה התשובה: האם מדובר בטרנד חולף או שטלגרם כאן כדי להישאר. ימים יגידו, אבל אני חושבת שהיא כאן כדי להישאר.

כולם מצ'עממים חוץ מעמית סגל 

אז אני עוקבת ביומיים האחרונים אחרי מספר פוליטיקאים, גופי תקשורת ועיתונאים. עושה רושם שבנימין נתניהו ונפתלי בנט לא מחדשים הרבה בטלגרם – הם מניחים בדיוק את אותם תכנים כמו בפייסבוק או בטוויטר, אם כי בתדירות יותר נמוכה - ניכר שהם לא רוצים להעמיס על העוקבים או שפשוט אין להם מספיק סטודנטים בכוח אדם שיעשו את זה :)  

ויש את עמית סגל. 

אין לי שום דעה אישית על עמית סגל ועל עבודתו העיתונאית, אני פחות אוהבת לעקוב אחריו כי הוא טו מאצ' בשבילי, אבל אי אפשר להתווכח על זה שהוא יודע מה הוא עושה בדיגיטל, ומבחינתי כרגע עמית סגל הוא המנצח הגדול של הטלגרם הישראלי שנמצא בחיתוליו.

במה זה מתבטא? הוא פשוט יודע להשתמש נכון בפלטפורמה הדואלית והקצת מוזרה הזו (או כמו שחבר כתב לי אתמול ''מה עושים פה??!!'') – כי מצד אחד ערוץ בטלגרם הוא קצת כמו פייסבוק, מצד שני זה אינטימי ואישי יותר כי זה מזכיר ווטסאפ ושאר אפליקציות מסרים מיידיות. 

וכאן סוד ההצלחה שלו מבחינתי - עמית סגל יודע ליצור תמהיל שלא מרגיש לי המוני מדי וחודרני. כלומר, הוא משתף בטלגרם תכנים תקשורתיים/עיתונאיים שהופיעו גם בפייסבוק או בטוויטר, אבל בשעות המאוחרות של הלילה הוא משתף גם מחייו האישיים דברים שאולי לא היה משתף במקומות אחרים - וזה נחמד וזה נוגע, וזה עושה משהו.

אתמול, לקראת 22:00 כשהוא סיפר על מסיבה בגן של הבת שלו ביום אולי הכי עמוס שלו כעיתונאי, או חתם את היום בשיר מהיוטיוב, לא הרגשתי שיש פה עיתונאי שמציק לי בעודי רובצת על הספה וצופה בסדרה האהובה עליי, הרגשתי שסוג של חבר משתף אותי ביומו, וזה היה מבחינתי סבבה ולא מעיק. אז נכון, עמית סגל הוא אדם פרטי, אבל מבחינתי הוא גוף תקשורת לכל דבר, וגם גופי תקשורת יכולים וצריכים למצוא את הדרך להיות אישיים ואינטימיים יותר.

עמית סגל אישי. אגב - כשהוא אומר שחשוב לו לשמוע אותנו, זו כמובן בדיחה, אי אפשר להגיב בטלגרם.


עם זאת, היום בבוקר כבר שמתי אותו קצת על מיוט. עמית, פחות לחפור ידידי, עוד רגע ואתה מגדיש את הסאה :). למרות שייאמר לזכותו שיש לו נסיבות מקלות - פילבר, תיק 4,000 ועוד. ובנוסף, אולי יש מי שאוהבים את זה - את החפירה הבלתי פוסקת. 

יש לי עוד כמה תובנות לגבי הטלגרם, אבל מותר לי לשמור קצת סודות לעצמי כי אני מקווה לנהל ערוץ טלגרם משלי בקרוב. 

שני דברים נחמדים לסיום.

  • תמיד כשיש משהו חדש, מעניין לראות מה החוכמולוגים מהטוויטר כותבים עליו. הנה לינק לשיח על טלגרם

  • מוסיפה כמה מהחשבונות שדיברתי עליהם, אם תרצו לעקוב בטלגרם (תנסו לפתוח חשבון בסופ''ש כשיש לכם זמן, זה נחמד):


עמית סגל מעדכן

בנימין נתניהו

נפתלי בנט

תמר זנדברג

משה כחלון

דה מארקר

חדשות 10

נתראה בפוסט הבא (הערכה גסה: 2019 ככה)